100 de minute
Fasole batuta

Fasole batuta

Fasole batuta ca preparat de post sau nu este todeauna regina. Destul de zgomotoasa, dar todeauna savuroasa, fasole batuta poti servi atat la masa vegetarianului cat si a celui ce are ca principala vegetala porcul. Fasolea batuta ca preparat este regina mancarurilor de post.

mai mult
80 de minute
Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi

O reteta de friptură de porc foarte simplă şi gustoasă, înăbuşită cu vin alb , usturoi şi mirodenii ca: rozmarin, oregano,busuioc,etc. Friptura este delicioasa alături de garnituri simple ca un piure de cartofi, legume mexicane, cartofi ţărăneşti, murături tradiţionale, salata, etc. Aceasta friptura de porc la cuptor da foarte bine pe masa bogata de Revelion (Anul nou).Va postez aici cea mai deliciosa friptura de porc la cuptor preparata pentru revelion de bunica.

mai mult
45 de minute
Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata

Nucusoare umplute cu crema de ciocolata un dulce delicios pentru toata lumea, va descriu mai jos reteta sa o pregatiti de craciun sau revelion ca dau foarte bine pe un platou ca desert.

mai mult
15 minute
Salam de biscuiti ca la bunica

Salamul de biscuiti este cel mai cautat dulce pe google si nu degeaba este cel mai rapid dulce de pregatit si foarte bun,tin minte cum imi facea bunica salamul de biscuiti, cand ajungeam acasa de la scoala direct la frigider si mancam pe furis aproape tot salamul.

mai mult
100 de minute
conserva din peste in sos tomat
secrete despre reusita mincarurilor

stiati ca .......ca sa fie mai frageda carnea de vita sau de vinat se stropeste cu ulei de floarea soarelui si se tine 5 sau 6 ore asa inain ...

mai mult
100 de alimente sanatoase pentru buna functionare a organismului

Pentru a fi sanatos trebuie sa consumi si alimente sanatoase. Pe langa stilul de viata activ si lipsa exceselor de orice fel, o dieta bazata ...

mai mult
8 alimente sanatoase pe care nu le mananci

Oamenii acordă din ce în ce mai multă atenţie unui stil de viaţă echilibrat din care nu lipsesc alimentele sănătoase şi sportu ...

mai mult

Retete

Reteta zilei

Creveti cu sos de lamaie la cuptor

Creveti cu sos de lamaie la cuptor

Crevetii pot fi preparati in foarte multe feluri, dar eu va postez astazi o reteta de creveti cu sos de lamaie, foarte gustoasa si foarte usor de preparat. Sucul de lamaie, da o aroma deosebita crevetilor precum vinul alb si ardeiul rosu. Acesata reteta este ideala pentru noaptea de Revelion. ...

Cele mai cautate retete

• Fasole batuta

Fasole batuta

Fasole batuta Fasole batuta ca preparat de post sau nu este todeauna regina. Destul de zgomotoasa, dar todeauna savuroasa, fasole batuta poti servi atat la masa vegetarianului cat si a celui ce are ca principala vegetala porcul. Fasolea batuta ca preparat este regina mancarurilor de post. ...

100 minute 6 portii
  • Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi

Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi O reteta de friptură de porc foarte simplă şi gustoasă, înăbuşită cu vin alb , usturoi şi mirodenii ca: rozmarin, oregano,busuioc,etc. Friptura este delicioasa alături de garnituri simple ca un piure de cartofi, legume mexicane, cartofi ţărăneşti, murături tradiţionale, salata, etc. Aceasta friptura de porc la cuptor da foarte bine pe masa bogata de Revelion (Anul nou).Va postez aici cea mai deliciosa friptura de porc la cuptor preparata pentru revelion de bunica. ...

80 minute 2 portii 235 kcal
  • Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata

Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata Nucusoare umplute cu crema de ciocolata un dulce delicios pentru toata lumea, va descriu mai jos reteta sa o pregatiti de craciun sau revelion ca dau foarte bine pe un platou ca desert. ...

45 minute 6 portii
  • Salam de biscuiti ca la bunica

Salam de biscuiti ca la bunica Salamul de biscuiti este cel mai cautat dulce pe google si nu degeaba este cel mai rapid dulce de pregatit si foarte bun,tin minte cum imi facea bunica salamul de biscuiti, cand ajungeam acasa de la scoala direct la frigider si mancam pe furis aproape tot salamul. ...

15 minute 12 portii
  • conserva din peste in sos tomat

conserva din peste in sos tomat

conserva din peste in sos tomat ...

100 minute 4 portii

Cele mai noi retete

• Ciorba de fasole

Ciorba de fasole

...

20 minute 4 portii
  • Mazare cu pui

Mazare cu pui

Mazare cu pui  ...

60 minute 3 portii
  • Iepure prajit la tigaie

Iepure prajit la tigaie

Iepure prajit la tigaie Iepure prajit, ia sa vedem iese bun? Eu zic ca da si poate imi spuneti si voi dupa ce faceti. Este o carne ft usoara si frageda dar si delicioasa pe deasupra. Oare cine nu iubeste carnea de iepure prajita? ...

30 minute 4 portii
  • pateu din peste

pateu din peste

va prezint in continuare o minunata reteta ,ce merge foarte bine in orice moment al zilei ,la  mese festive ,haideti sa bucatarim impreuna...... ...

70 minute 10 portii
  • scrumbie afumata cu maioneza

scrumbie afumata cu maioneza

inca un aperitiv foarte gustos ,pee care va invit sa l prtegatim impreuna ........ ...

40 minute 4 portii

Retete in imagini

• Cotlete cu maioneza, ceapa si cascaval

Cotlete cu maioneza, ceapa si cascaval

Cotlete cu maioneza, ceapa si cascaval Daca vreti sa pregatiti o friptura la cuptor mai deosebita, va recomand aceasta reteta!       ...

60 minute 6 portii
  • Chiftelute arabesti

Chiftelute arabesti

Chiftelute arabesti ...

30 minute 6 portii
  • Ciorba de varza taraneasca

Ciorba de varza taraneasca

Ciorba de varza taraneasca De multa vreme nu am mai postat o reteta de ciorba si asta cu toate ca fac destul de des. Acum a venit randul ciorbei de varza cu putina afumatura eventual codite de porc afumate sau costita afumata, coaste afumate, etc. ...

45 minute 6 portii
  • Vinete cu maioneza, cremoase si delicioase

Vinete cu maioneza, cremoase si delicioase

Vinete cu maioneza, cremoase si delicioase Vinetele cu maioneza sunt preferatele mele de foarte mult timp insa mi-a luat ceva timp pana sa ajung la varianta actuala. Intrucat mi se parea ba prea acra din cauza mustarului, ba insuficient de cremoasa sau fara aroma am tot experimentat si am ajuns la varianta aceasta. ...

30 minute 5 portii
  • Plachie de crap

Plachie de crap

Plachie de crap Plachia de crap este una dintre cele mai gustoase mancaruri cu sos si legume, gustu dandul desigur burta de crap care este delicioasa, va prezint astazi cum se pregateste o adevarata plachie ca in delta la mama ei. ...

45 minute 6 portii
  • Snitel de pui cu sunca si branza topita

Snitel de pui cu sunca si branza topita

Snitel de pui cu sunca si branza topita Daca doriti sa faceti o masa festiva si nu stiti ce sa gatiti ca sa diversificati meniul si sa va incantati musafirii, snitelul de pui cu sunca si branza topita ar fi perfect si ar avea mare succes. Este usor de preparat si alaturi de o garnitura de cartofi nature, piure sau legume poate fi foarte gustos. Eu va recomand sa-l incercati!! ...

30 minute 8 portii
  • Cornulete cu nuca de post

Cornulete cu nuca de post

Cornulete cu nuca de post Ingrediente: 1 pachet margarina, 1 cana nuci macinate, faina cu praf de copt, sare, zahar pudra. Daca folosim faina obisnuita, trebuie sa adaugam 1 praf de copt stins cu o lingura cu zeama de lamaie. ...

40 minute 3 portii
  • Rulada cu ciocolata

Rulada cu ciocolata

Rulada cu ciocolata Rulada cu ciocolata este un desert minunat pentru ati indulci familia. Aceasta reteta am invatat-o de la mama. Este un desert usor de preparat si foarte gustos. Va recomad acesta reteta pentru a va indulci papilele gustative. Mult succes!! ...

70 minute 10 portii
  • Orez copt in dovleac

Orez copt in dovleac

Orez copt in dovleac Orezul copt in dovleac este minunat. Se prepara usor si este foarte aromat. Merita incercata aceasta reteta. ...

50 minute 3 portii
  • Tort cu capsuni

Tort cu capsuni

Tort cu capsuni E un tort usor si gustos,puteti pune si in interior fructe,nu doar deasupra. ...

60 minute 10 portii - kcal
  • Orez cu legume

Orez cu legume

Orez cu legume Cantitatile ingrdientelor nu le-am specificat deoarece sunt dupa cat vrea fiecare sa faca.. orez mazare dovlecel ardei telina morcov patrunjel ceapa sare piper ...

30 minute 2 portii
  • Ciorbita de legume

Ciorbita de legume

Ciorbita de legume Ia sa vedem,cine tine post? Ei bine,eu tin asa ca m-am gandit sa fac o ciorbita de post cu legume,multe legume. ...

60 minute 5 portii
  • Tocanita de ciuperci

Tocanita de ciuperci

Tocanita de ciuperci O reteta usor de preparat si gustoasa, potrivita zilelor de post ...

30 minute 2 portii - kcal
  • Spaghete alla carbonara

Spaghete alla carbonara

Spaghete alla carbonara Spaghetele alla carbonara vin de la mama lor din Italia dar eu am lucrat in bucataria italiana la un restaurant si vreau sa va spun si voua ce este mai bun din bucataria italiana si astazi incepem cu spaghete carbonara adica spaghete cu oua. ...

35 minute 5 portii

Retete dupa ingrediente

Restaurante

Cautare restaurante

Propune restaurant

Daca stii un restaurant care nu apare in catalogul nostru, trimite-ne informatii despre el si noi il vom adauga. Multumim!Recomanda restaurant

Restaurante recomandate

Cofetarii

Cautare cofetarii

Propune cofetarie

Daca stii o cofetarie care nu apare in catalogul nostru, trimite-ne informatii despre ea si noi o vom adauga. Multumim!Recomanda cofetarie

Cofetarii recomandate