100 de minute
Fasole batuta

Fasole batuta

Fasole batuta ca preparat de post sau nu este todeauna regina. Destul de zgomotoasa, dar todeauna savuroasa, fasole batuta poti servi atat la masa vegetarianului cat si a celui ce are ca principala vegetala porcul. Fasolea batuta ca preparat este regina mancarurilor de post.

mai mult
80 de minute
Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi

O reteta de friptură de porc foarte simplă şi gustoasă, înăbuşită cu vin alb , usturoi şi mirodenii ca: rozmarin, oregano,busuioc,etc. Friptura este delicioasa alături de garnituri simple ca un piure de cartofi, legume mexicane, cartofi ţărăneşti, murături tradiţionale, salata, etc. Aceasta friptura de porc la cuptor da foarte bine pe masa bogata de Revelion (Anul nou).Va postez aici cea mai deliciosa friptura de porc la cuptor preparata pentru revelion de bunica.

mai mult
45 de minute
Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata

Nucusoare umplute cu crema de ciocolata un dulce delicios pentru toata lumea, va descriu mai jos reteta sa o pregatiti de craciun sau revelion ca dau foarte bine pe un platou ca desert.

mai mult
15 minute
Salam de biscuiti ca la bunica

Salamul de biscuiti este cel mai cautat dulce pe google si nu degeaba este cel mai rapid dulce de pregatit si foarte bun,tin minte cum imi facea bunica salamul de biscuiti, cand ajungeam acasa de la scoala direct la frigider si mancam pe furis aproape tot salamul.

mai mult
100 de minute
conserva din peste in sos tomat
secrete despre reusita mincarurilor

stiati ca .......ca sa fie mai frageda carnea de vita sau de vinat se stropeste cu ulei de floarea soarelui si se tine 5 sau 6 ore asa inain ...

mai mult
100 de alimente sanatoase pentru buna functionare a organismului

Pentru a fi sanatos trebuie sa consumi si alimente sanatoase. Pe langa stilul de viata activ si lipsa exceselor de orice fel, o dieta bazata ...

mai mult
8 alimente sanatoase pe care nu le mananci

Oamenii acordă din ce în ce mai multă atenţie unui stil de viaţă echilibrat din care nu lipsesc alimentele sănătoase şi sportu ...

mai mult

Retete

Reteta zilei

Pulpa  de berbecut marinata

Pulpa de berbecut marinata

Ne  apropriem de Sarbatorile Pascale si m-am gandit sa va recomand o friptura din berbecut, mai exact pulpa de berbecut marinata. Acesta reteta este foarte gustoasa, incercati si nu ve-ti regreta!! ...

Cele mai cautate retete

• Fasole batuta

Fasole batuta

Fasole batuta Fasole batuta ca preparat de post sau nu este todeauna regina. Destul de zgomotoasa, dar todeauna savuroasa, fasole batuta poti servi atat la masa vegetarianului cat si a celui ce are ca principala vegetala porcul. Fasolea batuta ca preparat este regina mancarurilor de post. ...

100 minute 6 portii
  • Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi

Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi O reteta de friptură de porc foarte simplă şi gustoasă, înăbuşită cu vin alb , usturoi şi mirodenii ca: rozmarin, oregano,busuioc,etc. Friptura este delicioasa alături de garnituri simple ca un piure de cartofi, legume mexicane, cartofi ţărăneşti, murături tradiţionale, salata, etc. Aceasta friptura de porc la cuptor da foarte bine pe masa bogata de Revelion (Anul nou).Va postez aici cea mai deliciosa friptura de porc la cuptor preparata pentru revelion de bunica. ...

80 minute 2 portii 235 kcal
  • Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata

Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata Nucusoare umplute cu crema de ciocolata un dulce delicios pentru toata lumea, va descriu mai jos reteta sa o pregatiti de craciun sau revelion ca dau foarte bine pe un platou ca desert. ...

45 minute 6 portii
  • Salam de biscuiti ca la bunica

Salam de biscuiti ca la bunica Salamul de biscuiti este cel mai cautat dulce pe google si nu degeaba este cel mai rapid dulce de pregatit si foarte bun,tin minte cum imi facea bunica salamul de biscuiti, cand ajungeam acasa de la scoala direct la frigider si mancam pe furis aproape tot salamul. ...

15 minute 12 portii
  • conserva din peste in sos tomat

conserva din peste in sos tomat

conserva din peste in sos tomat ...

100 minute 4 portii

Cele mai noi retete

• Ciorba de fasole

Ciorba de fasole

...

20 minute 4 portii
  • Mazare cu pui

Mazare cu pui

Mazare cu pui  ...

60 minute 3 portii
  • Iepure prajit la tigaie

Iepure prajit la tigaie

Iepure prajit la tigaie Iepure prajit, ia sa vedem iese bun? Eu zic ca da si poate imi spuneti si voi dupa ce faceti. Este o carne ft usoara si frageda dar si delicioasa pe deasupra. Oare cine nu iubeste carnea de iepure prajita? ...

30 minute 4 portii
  • pateu din peste

pateu din peste

va prezint in continuare o minunata reteta ,ce merge foarte bine in orice moment al zilei ,la  mese festive ,haideti sa bucatarim impreuna...... ...

70 minute 10 portii
  • scrumbie afumata cu maioneza

scrumbie afumata cu maioneza

inca un aperitiv foarte gustos ,pee care va invit sa l prtegatim impreuna ........ ...

40 minute 4 portii

Retete in imagini

• Gulas cu varza murata si  afumatura

Gulas cu varza murata si afumatura

Gulas cu varza murata si  afumatura Dupa o reteta mai veche, invatata de la bunica, m-am gandit azi sa prepar un gulas cu afumatura si varza murata. Pentru un pranz satios si gustos, aceasta reteta va poate incalzi sufletele mai ales in aceasta perioada friguroasa. Succes! Astept pareri, dupa ce ve-ti incerca aceasta reteta minunata! ...

100 minute 8 portii
  • Ciorba de perisoare

Ciorba de perisoare

Ciorba de perisoare Mi-a placut ciorba de perisoare pe care am mancat-o la restaurant. Era limpede ca o supa, dar cu un gust nemaipomenit de ciorba. Nu stiu care este reteta lor, am incercat sa o reproduc acasa si ne-a placut foarte mult. ...

80 minute 4 portii
  • Pulpa de miel cu ceapa caramelizata

Pulpa de miel cu ceapa caramelizata

Pulpa de miel cu ceapa caramelizata Iata inca o modalitate de a pregati friptura de miel pentru masa de Paste. Pentru pulpa: 1 pulpa de miel 250 ml iaurt 250 ml vin rosu 25 g rozmarin piper negru proaspat macinat Pentru ceapa caramelizata: 30 ml ulei de masline 4 cepe rosii, curatate si taiate in sferturi 12-16 cepe murate, curatate 12 catei de usturoi, necuratati 60 ml vin rosu 30 g zahar brun In plus: sare cateva crengute de rozmarin ...

45 minute 8 portii
  • Reteta muschi de porc afumat cu legume la cuptor

Reteta muschi de porc afumat cu legume la cuptor

Reteta muschi de porc afumat cu legume la cuptor O reteta delicioasa de muschi de porc afumat asezonat cu legume sanatoase va prezint astazi, este o reteta rapida si foarte usor de gatit. ...

20 minute 3 portii 185 kcal
  • Salata de cruditati cu omleta si afumatura

Salata de cruditati cu omleta si afumatura

Salata de cruditati cu omleta si afumatura Reteta aceasta este foarte gustoasa si foarte usor de preparat. 4 rosii 1 castravete 1 ardei gras verde 1 ardei gras rosu 1 legatura de ridichi 1 legatura ceapa verde 200 g telemea de oaie 5 oua 200 g ciolan de porc dezosat afumat marar patrunjel 3 linguri de iaurt 30 ml ulei de masline zeama de la o lamaie sare piper. ...

60 minute 2 portii
  • Cartofi cu carne

Cartofi cu carne

Cartofi cu carne Aceasta mancare de cartofi cu carne, este o reteta invatata de la bunica, simpla si gustoasa. O gatesc cu drag de cate ori am ocazia! ...

60 minute 6 portii
  • Gratinata din piept de pui si cuiperci

Gratinata din piept de pui si cuiperci

Gratinata din piept de pui si cuiperci Inspirata din bucataria frantuzeasca, mancarea gratinata este consistenta si da o nota de eleganta mesei. ...

45 minute 6 portii
  • Aperitiv cu Legume

Aperitiv cu Legume

Aperitiv cu Legume Un aperitiv aspectuos, preparat din legume. -doi morcovi fierti -un broccoli fiert -3 oua -sare, piper -cascaval (aprox. 250 g) -masline ...

40 minute 4 portii
  • Rulada de curcan cu oua, cas de carne

Rulada de curcan cu oua, cas de carne

Rulada de curcan cu oua, cas de carne Usor de facut, gustoasa de numa’ si arata super. ...

30 minute 2 portii
  • Tort a la Miha, simplu pentru zi de nastere

Tort a la Miha, simplu pentru zi de nastere

Tort a la Miha, simplu pentru zi de nastere A fost ziua de nastere a fetitei mele si mi-am spus la ce sa cumpar tort cand pot sa-l fac eu repede si cred ca foarte bun, nu mai zic , "ieftin ca braga". A iesit un tort super...a costat 30 de ron ...

35 minute 10 portii
  • Ciorba de perisoare

Ciorba de perisoare

Ciorba de perisoare Ciorba de perisoare ca la mama acasa Ceapa verde - 12 fire morcov - 4 buc. mai maricei pastarnac - 2 buc cartofi - 4 buc telina tulpina - 3 buc leustean dupa gust (eu am in congelator) orez (dupa dorinta) varza murata marunta (pentru acrit) carne macinata - aprox. 150 gr orez pentru perisoare sare, piper dupa gust ou cateva rosii ardei 4 linguri de ulei masline sau de care doriti ...

80 minute 4 portii
  • Ciocolata de casa

Ciocolata de casa

Ciocolata de casa Prima data am facut ciocolata de casa cu ajutorul mamei si a iesit foarte buna, am dus-o la un party unde a fost in centrul atentiei. Mama m-a invatat ca siropul e cel care da consistenta ciocolatei.E atat de buna incat in timp, ciocolata mea de casa a devenit cea mai votata reteta postata de mine. ...

60 minute 9 portii
  • Macaroane cu nuca

Macaroane cu nuca

Macaroane cu nuca Macaroanele cu nuca imi aduc aminte de copilarie. Bunica mea le facea cu drag. Sunt delicioase si nu uitati ca nucile sunt cel mai bun inlocuitor pentru carne si sunt foarte bogate in antioxidanti. ...

20 minute 4 portii
  • Ardei Umpluti

Ardei Umpluti

Ardei Umpluti Astazi v-a prezint o reteta de ardei umpluti - 10- 14 ardei, functie de marime - 500 g carne de porc macinata - 500 g carne de vita macinata - 1/2 cana orez - 2 cepe - 1- 2 oua - 2 rosii, optional - 4 linguri ulei - 2 linguri faina - 1/2 l bulion - 1 lingurita zahar sau dupa gust - 8- 10 linguri smantana sau iaurt gras - 1 legatura marar verde, tocat marunt - 1 legatura patrunjel verde, tocat marunt - sare - piper - smantana pentru servit, optional ...

35 minute 4 portii

Retete dupa ingrediente

Restaurante

Cautare restaurante

Propune restaurant

Daca stii un restaurant care nu apare in catalogul nostru, trimite-ne informatii despre el si noi il vom adauga. Multumim!Recomanda restaurant

Restaurante recomandate

Cofetarii

Cautare cofetarii

Propune cofetarie

Daca stii o cofetarie care nu apare in catalogul nostru, trimite-ne informatii despre ea si noi o vom adauga. Multumim!Recomanda cofetarie

Cofetarii recomandate