100 de minute
Fasole batuta

Fasole batuta

Fasole batuta ca preparat de post sau nu este todeauna regina. Destul de zgomotoasa, dar todeauna savuroasa, fasole batuta poti servi atat la masa vegetarianului cat si a celui ce are ca principala vegetala porcul. Fasolea batuta ca preparat este regina mancarurilor de post.

mai mult
80 de minute
Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi

O reteta de friptură de porc foarte simplă şi gustoasă, înăbuşită cu vin alb , usturoi şi mirodenii ca: rozmarin, oregano,busuioc,etc. Friptura este delicioasa alături de garnituri simple ca un piure de cartofi, legume mexicane, cartofi ţărăneşti, murături tradiţionale, salata, etc. Aceasta friptura de porc la cuptor da foarte bine pe masa bogata de Revelion (Anul nou).Va postez aici cea mai deliciosa friptura de porc la cuptor preparata pentru revelion de bunica.

mai mult
45 de minute
Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata

Nucusoare umplute cu crema de ciocolata un dulce delicios pentru toata lumea, va descriu mai jos reteta sa o pregatiti de craciun sau revelion ca dau foarte bine pe un platou ca desert.

mai mult
15 minute
Salam de biscuiti ca la bunica

Salamul de biscuiti este cel mai cautat dulce pe google si nu degeaba este cel mai rapid dulce de pregatit si foarte bun,tin minte cum imi facea bunica salamul de biscuiti, cand ajungeam acasa de la scoala direct la frigider si mancam pe furis aproape tot salamul.

mai mult
100 de minute
conserva din peste in sos tomat
secrete despre reusita mincarurilor

stiati ca .......ca sa fie mai frageda carnea de vita sau de vinat se stropeste cu ulei de floarea soarelui si se tine 5 sau 6 ore asa inain ...

mai mult
100 de alimente sanatoase pentru buna functionare a organismului

Pentru a fi sanatos trebuie sa consumi si alimente sanatoase. Pe langa stilul de viata activ si lipsa exceselor de orice fel, o dieta bazata ...

mai mult
8 alimente sanatoase pe care nu le mananci

Oamenii acordă din ce în ce mai multă atenţie unui stil de viaţă echilibrat din care nu lipsesc alimentele sănătoase şi sportu ...

mai mult

Retete

Reteta zilei

Creveti cu sos de lamaie la cuptor

Creveti cu sos de lamaie la cuptor

Crevetii pot fi preparati in foarte multe feluri, dar eu va postez astazi o reteta de creveti cu sos de lamaie, foarte gustoasa si foarte usor de preparat. Sucul de lamaie, da o aroma deosebita crevetilor precum vinul alb si ardeiul rosu. Acesata reteta este ideala pentru noaptea de Revelion. ...

Cele mai cautate retete

• Fasole batuta

Fasole batuta

Fasole batuta Fasole batuta ca preparat de post sau nu este todeauna regina. Destul de zgomotoasa, dar todeauna savuroasa, fasole batuta poti servi atat la masa vegetarianului cat si a celui ce are ca principala vegetala porcul. Fasolea batuta ca preparat este regina mancarurilor de post. ...

100 minute 6 portii
  • Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi

Friptura de porc la cuptor inabusita cu vin si usturoi O reteta de friptură de porc foarte simplă şi gustoasă, înăbuşită cu vin alb , usturoi şi mirodenii ca: rozmarin, oregano,busuioc,etc. Friptura este delicioasa alături de garnituri simple ca un piure de cartofi, legume mexicane, cartofi ţărăneşti, murături tradiţionale, salata, etc. Aceasta friptura de porc la cuptor da foarte bine pe masa bogata de Revelion (Anul nou).Va postez aici cea mai deliciosa friptura de porc la cuptor preparata pentru revelion de bunica. ...

80 minute 2 portii 235 kcal
  • Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata

Reteta de nuci umplute cu crema de ciocolata Nucusoare umplute cu crema de ciocolata un dulce delicios pentru toata lumea, va descriu mai jos reteta sa o pregatiti de craciun sau revelion ca dau foarte bine pe un platou ca desert. ...

45 minute 6 portii
  • Salam de biscuiti ca la bunica

Salam de biscuiti ca la bunica Salamul de biscuiti este cel mai cautat dulce pe google si nu degeaba este cel mai rapid dulce de pregatit si foarte bun,tin minte cum imi facea bunica salamul de biscuiti, cand ajungeam acasa de la scoala direct la frigider si mancam pe furis aproape tot salamul. ...

15 minute 12 portii
  • conserva din peste in sos tomat

conserva din peste in sos tomat

conserva din peste in sos tomat ...

100 minute 4 portii

Cele mai noi retete

• Ciorba de fasole

Ciorba de fasole

...

20 minute 4 portii
  • Mazare cu pui

Mazare cu pui

Mazare cu pui  ...

60 minute 3 portii
  • Iepure prajit la tigaie

Iepure prajit la tigaie

Iepure prajit la tigaie Iepure prajit, ia sa vedem iese bun? Eu zic ca da si poate imi spuneti si voi dupa ce faceti. Este o carne ft usoara si frageda dar si delicioasa pe deasupra. Oare cine nu iubeste carnea de iepure prajita? ...

30 minute 4 portii
  • pateu din peste

pateu din peste

va prezint in continuare o minunata reteta ,ce merge foarte bine in orice moment al zilei ,la  mese festive ,haideti sa bucatarim impreuna...... ...

70 minute 10 portii
  • scrumbie afumata cu maioneza

scrumbie afumata cu maioneza

inca un aperitiv foarte gustos ,pee care va invit sa l prtegatim impreuna ........ ...

40 minute 4 portii

Retete in imagini

• Reteta chec

Reteta chec

Reteta chec Checul simplu cu cacao este o reteta ieftina si la indemana oricui. ...

40 minute 5 portii
  • Pui cu smantana

Pui cu smantana

Pui cu smantana Aroma puternica de hrean innobileaza puiul fraged, intr-o gustare pe cat de usor de gatit, pe atat de gustoasa. ...

50 minute 4 portii
  • Napolitane umplute cu ciocolata de casa

Napolitane umplute cu ciocolata de casa

Napolitane umplute cu ciocolata de casa Aceasta reteta este foarte gustoasa. 450 g de zahar un plic de zahar vanilinat 150 ml de apa 150 g de unt cu 80% grasime 75 g de cacao neagra (atat am folosit noi, dar merge pana la 100-150 de grame) 500 g de lapte praf 10 ml esenta de rom 100 g stafide (puteti pune si biscuiti / nuci / migdale / alune pisate) ...

45 minute 6 portii
  • Turta dulce

Turta dulce

Turta dulce Craciunul este sarbatoarea din iarna la care trebuie sa avem pe masa si dulciuri. Pregatirile incep cu mult inainte, pentru a aduna retetele de prajituri si dulciuri pentru Craciun cele mai bune si cele mai delicioase. Inainte de prajituri, de Craciun, turta dulce o poti face ft usor. O poti pregati impreuna cu familia si dupa sa o decorati. ...

30 minute 6 portii 199 kcal
  • Prajitura cu felii de cozonac

Prajitura cu felii de cozonac

Prajitura cu felii de cozonac Dupa sarbatori mai raman resturi de cozonac sau chiar cozonaci intregi si m-am gandit sa inventez ceva pt a nu arunca "munca" mea.... ...

30 minute 12 portii
  • Reteta de pui cu ciuperci la cuptor

Reteta de pui cu ciuperci la cuptor

Reteta de pui cu ciuperci la cuptor O reteta delicioasa, ca la bunica acasa, o bunatate de pui fraged cu ciuperci champignon la cuptor. ...

50 minute 4 portii
  • File de peste in sos de lamaie si menta

File de peste in sos de lamaie si menta

File de peste in sos de lamaie si menta Uite o reteta care mie imi place foarte mult: File de peste in sos de lamaie si menta.         ...

30 minute 3 portii
  • Chiftele de curcan si vita in crusta de cascaval la cuptor

Chiftele de curcan si vita in crusta de cascaval la cuptor

Chiftele de curcan si vita in crusta de cascaval la cuptor Cand m-am gandit sa pregatesc aceasta reteta am stiu ca trebuie sa iese niste chiftele foarte bune..Chiar nu m-am inselat iar rezultatul a fost pe placul tuturor, nu sunt deloc grele pentru ca nu le-am prajit si se cere repetarea lor! ...

90 minute 2 portii
  • Melitzanosalata

Melitzanosalata

Melitzanosalata ...

45 minute 4 portii
  • Tort cu mere intregi

Tort cu mere intregi

Tort cu mere intregi Un desert gustos, cu un gust echilibrat: nici prea dulce, nici acrisor ...

60 minute 8 portii
  • Caltabosi

Caltabosi

Caltabosi Pentru ca tot sunt la subiectul pregatiri de Craciun, am facut cei mai buni caltabosi, tot o reteta pe care am adaptat-o conditiilor de la noi, buni de tot, simplu si rapid. Pentru 7 bucati de caltabos, pus in mate de porc dar ceva mai groase avem nevoie de putine ingrediente. ...

90 minute 10 portii 450 kcal
  • Merluciu, creveti, legume si citrice

Merluciu, creveti, legume si citrice

Merluciu, creveti, legume si citrice Va propun azi o reteta din peste merluciu, creveti combinate cu legume si citrice. Simpla dar si potrivita pentru o cina axata pe arome mediteraneene. ...

50 minute 4 portii
  • Salata de mazare cu morcovi

Salata de mazare cu morcovi

Salata de mazare cu morcovi Orice salata cu morcovi este binevenita pentru organismul nostru. Cu un continut bogat in vitamina A, morcovul este printre multele legume recomandate pentru a se consuma zilnic. Daca doriti o salata, va recomand o salata de mazare cu morcovi rasi. Bogata in vitamine acesta salata nu ar trebui sa lipseasac din meniul dvs. ...

10 minute 2 portii
  • Pui Alfredo

Pui Alfredo

Pui Alfredo  Paste cu pui si smantana...     ...

60 minute 4 portii

Retete dupa ingrediente

Restaurante

Cautare restaurante

Propune restaurant

Daca stii un restaurant care nu apare in catalogul nostru, trimite-ne informatii despre el si noi il vom adauga. Multumim!Recomanda restaurant

Restaurante recomandate

Cofetarii

Cautare cofetarii

Propune cofetarie

Daca stii o cofetarie care nu apare in catalogul nostru, trimite-ne informatii despre ea si noi o vom adauga. Multumim!Recomanda cofetarie

Cofetarii recomandate